Krajowe Forum CUS jest oddolnie stworzonym środowiskiem, skupiającym istniejące i nowo powstałe centra usług społecznych, a także ośrodki pomocy społecznej, które rozważają przekształcenie w CUS lub działają w nurcie usług społecznych. Jesteśmy największym, autonomicznym i demokratycznie zarządzanym środowiskiem, za którym stoją osoby zaangażowane w kreowanie nowej jakości polityki społecznej – prawdziwi liderzy zmiany w Polsce lokalnej.
Forum działa od roku 2021 i jest najstarszą inicjatywą na rzecz tego innowacyjnego środowiska instytucjonalnego. Od tego czasu m.in. współorganizowało cztery ogólnopolskie Kongresy CUS, a także angażowało się w realizację wielu innych, istotnych społecznie przedsięwzięć. Od momentu powstania współpracowaliśmy m.in. z Departamentem Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także Radą Programową projektu pilotażowego CUS, co było pozytywnym przykładem partycypacji oraz dobrej współpracy administracji publicznej ze środowiskami lokalnymi. Naszą działalność wspiera Stowarzyszenie CAL, które jest naszym Partnerem Strategicznym.
Jesteśmy na TAK dla CUS! Wierzymy w rozwój społeczny i własną siłę sprawczą. Pracujemy nad nowym wymiarem instytucji publicznej, w której centrum są mieszkańcy. Stanowimy zespół ludzi o różnych poglądach, którzy chcą zrobić coś wspólnie. Lubimy się i podzielamy wspólne wartości, takie jak: współpraca, partnerstwo, solidarność i otwartość na innych. Nikogo nie wykluczamy, bo nie uznajemy sztucznych podziałów. Wszystkie CUS-y są dla nas ważne, nie wskazujemy „lepszych” i „gorszych”, ani „swoich” i „obcych”. Tworzymy ogólnopolską sieć społeczną, bo relacje i więzi mają znaczenie.
Działamy transparentnie i dotrzymujemy słowa. Nie brakuje nam własnych pomysłów, ale chętnie wejdziemy we współpracę z partnerami, którzy podzielają nasze cele i wartości. Chcemy być autonomiczni wobec administracji i wolni od wpływów politycznych. Dyskutujemy, spieramy się merytorycznie, a ważne decyzje podejmujemy w demokratycznych głosowaniach.
Tworzymy środowisko uczące się, bo wiemy, że CUS jest konceptem wymagającym dalszego doskonalenia i rozwoju. Mamy tego świadomość, a możliwość wpływania na kształt tego rozwiązania instytucjonalnego bardzo nas motywuje. Tym bardziej rozczarowują nas pojawiające się ostatnio w debacie publicznej krytykanckie opinie o CUS-ach, podważające sens kroczącej zmiany systemowej, jaka dokonuje się od roku 2021. Można w nich usłyszeć, jak eksperci-gęgacze rozprawiają, że „centra usług społecznych nie spełniają oczekiwań…”, a „CUS-y to przede wszystkim ośrodki pomocy społecznej, tylko ze zmienioną nazwą…”. Nie zgadzamy się z tą szkodliwą narracją, uważamy ją za nieprawdziwą i nieuprawnioną, bo fakty mówią co innego.
Z tego powodu chcemy wzmacniać nasz potencjał, pokazywać dorobek, wymieniać się doświadczeniami, dyskutować o problemach i wypracowywać wspólne rozwiązania. Tworzymy ekosystem usług społecznych w partnerskim sojuszu z administracją, środowiskiem akademickim i sektorem ekonomii społecznej.
Chodźcie z nami!
Członkowie wspierający
Karolina
Jarosz
Doktor ekonomii, animatorka rozwoju lokalnego, koordynatorka projektów.
Ekspertka ds. testowania modelu współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego, wykładowca akademicki (Uniwersytet KEN w Krakowie), radna miejska. Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. ekonomii społecznej i osób starszych.
Autorka kilkunastu publikacji na tematy związane z sektorem ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Katedra Ekonomii Społecznej i Usług Społecznych ESUS. Prezeska Jędrzejowskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Ab imo pectore. Biegła sądowa przy Sądzie Okręgowym w Kielcach. Redaktorka Radia z Qlturą - prowadzi audycję "Pora na doktora – recepty na sukces Twojego projektu. Poradnik dr Karoliny Jarosz", gdzie promuje ekonomię społeczną. W końcu jest jej fanką. Członkini Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Wolontariuszka. W ciągłym procesie uczenia się.
Zainteresowania pozazawodowe: taniec latino, śpiew, gotowanie.
Bohdan
Skrzypczak
Dyrektor Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, Prezes Zarządu Stowarzyszenia CAL
Współtwórca Uniwersyteckiego Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych, autor ok. 150 publikacji naukowych i metodycznych z zakresu współpracy środowiskowej. Specjalizuje się w działaniach opartych na metodologii action research (badaniu w działaniu) prowadzonych na styku sektora pozarządowego i samorządowego oraz w przestrzeni międzyresortowej i międzyinstytucjonalnej; członek światowej organizacji skupiającej innowatorów i przedsiębiorców społecznych Ashoka (członek zarządu Ashoka Polska); współautor wielu modelowych rozwiązań z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej (m. in. model organizowania społeczności lokalnej, model kręgów wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, model superwizji pracy socjalnej), prezes Stowarzyszenia CAL, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej rozwijającej innowacyjne programy i narzędzia w zakresie rozwoju lokalnego, przewodniczący Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Anna
Górak
Prezeska Fundacji Katedra Ekonomii Społecznej i Usług Społecznych „ESUS”.
Ekspertka w zakresie usług społecznych i ekonomii społecznej, trenerka i doradczyni.
Absolwentka Wydziału Filozofii KUL oraz ekonomii w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami, ekonomii społecznej oraz szkolenie specjalizacyjne z zakresu organizacji pomocy społecznej. Posiada certyfikat trenera organizacji pozarządowych STOP oraz dostępności. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z instytucjami pomocy i integracji społecznej oraz podmiotami ekonomii społecznej.
Autorka licznych badań i analiz, dokumentów operacyjnych i strategicznych oraz materiałów wdrożeniowych do ustawy o ekonomii społecznej. Redaktorka biuletynu „Psychiatria Środowiskowa”.
Koordynatorka, ekspertka, liderka i mentorka projektów wspierających rozwój ekonomii społecznej i usług społecznych.
Ma ścisły umysł, ale serce i duszę humanisty. Dba o bliskich, przyjaciół i wszystkich, którzy potrzebują pomocy.
Marcin
Jóźko
Socjolog, analityk, konsultant, autor licznych raportów i opracowań, publicysta i redaktor.
W badaniach rynku i opinii publicznej od 1996 roku. Współpracował z największymi agencjami na polskim rynku, a od 2001 prowadzi firmę Lokalne Badania Społeczne. W Krajowym Forum CUS odpowiada za rozwój i wdrażanie procesów badawczych.
Lider przeszło 1500 projektów badawczych. Zainteresowania: badania marketingowe, rozwój lokalny, media, wsparcie przedsiębiorczości, polityka społeczna, ekonomia społeczna, usługi społeczne, deinstytucjonalizacja, rynek pracy, demokracja lokalna, partycypacja obywatelska. W latach 2005-2006 redaktor naczelny jednego z tygodników Orkla Press Polska.
Prywatnie - spełniony mąż i tata dwóch wspaniałych córek. Zapalony kibic, wędkarz i grzybiarz. W przeszłości – perkusista kilku zespołów rock-metalowych (ale mówi, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej sferze zainteresowań). Uwielbia ciężkie brzmienia, rock progresywny i jazz. Wielki fan zespołów RUSH i King Crimson.