Krajowe Forum CUS buduje kolejne struktury regionalne. 2 września 2024 r. powstało Regionalne Forum CUS Województwa Świętokrzyskiego. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział kilkadziesiąt osób: przedstawiciele CUS i OPS, samorządowcy, osoby reprezentujące ważne instytucje z regionu, eksperci i liderzy lokalni. Zaprezentowany został dotychczasowy dorobek KFC, statut naszej sieci, (bliższe i dalsze) plany rozwojowe, a także najnowsze wyniki badań. Podjęto decyzję o powstaniu świętokrzyskiego Forum, a także wybrano władze regionu:
- Piotr Ambroszczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodach
- Wioletta Grosicka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Starachowicach
- Dorota Matuszewska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Górnie
Spotkanie w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowała Fundacja Katedra Ekonomii Społecznej i Usług Społecznych „ESUS” ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Od dłuższego czasu KFC konsekwentnie realizuje ideę rozwoju środowiska CUS i - szerzej - promocji środowiskowych usług społecznych w oparciu o regiony. Taka strategia jest najbardziej adekwatna i skuteczna ze względu na duże zróżnicowanie regionalne, zatem konieczne jest indywidualne podejście do tworzenia sieci w poszczególnych województwach. We wszystkich regionach podjęliśmy działania na rzecz utworzenia struktur terenowych, w niektórych prace te są bardzo zaawansowane. Regionalne Fora CUS (jako struktury KFC) powstały m.in. w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, świętokrzyskim, podlaskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim, a powstanie kolejnych zostało zaplanowane na jesień 2024 roku. W niektórych województwach tworzenie struktur sieciowych będzie możliwe dopiero po uruchomieniu regionalnych konkursów na tworzenie CUS-ów. Warto podkreślić, że Regionalne Fora CUS powstają w bardzo dobrej współpracy z ROPS-ami, ale mają charakter autonomiczny, dzięki czemu mogą być istotnym i responsywnym środowiskiem opiniotwórczo-konsultacyjnym. Wyzwaniem i zarazem szansą rozwojową jest włączenie sektora ekonomii społecznej do współpracy regionalnej - w działania regionalnych forów angażują się nie tylko CUS-y i OPS-y, ale także podmioty ekonomii społecznej (zwłaszcza przedsiębiorstwa społeczne), jak również instytucje i organizacje działające w systemie wsparcia ES (np. OWES-y), co powoduje, że utworzona przez nas sieć staje się przestrzenią działań modernizacyjnych w regionalnej polityce społecznej.