Rozwój środowiska CUS poprzez regiony

2024-09-25 17:21
2 minuty czytania

Krajowe Forum CUS buduje kolejne struktury regionalne. 2 września 2024 r. powstało Regionalne Forum CUS Województwa Świętokrzyskiego. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział kilkadziesiąt osób: przedstawiciele CUS i OPS, samorządowcy, osoby reprezentujące ważne instytucje z regionu, eksperci i liderzy lokalni. Zaprezentowany został dotychczasowy dorobek KFC, statut naszej sieci, (bliższe i dalsze) plany rozwojowe, a także najnowsze wyniki badań. Podjęto decyzję o powstaniu świętokrzyskiego Forum, a także wybrano władze regionu:

  • Piotr Ambroszczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodach
  • Wioletta Grosicka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Starachowicach
  • Dorota Matuszewska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Górnie

 Spotkanie w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowała Fundacja Katedra Ekonomii Społecznej i Usług Społecznych „ESUS” ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Od dłuższego czasu KFC konsekwentnie realizuje ideę rozwoju środowiska CUS i - szerzej - promocji środowiskowych usług społecznych w oparciu o regiony. Taka strategia jest najbardziej adekwatna i skuteczna ze względu na duże zróżnicowanie regionalne, zatem konieczne jest indywidualne podejście do tworzenia sieci w poszczególnych województwach. We wszystkich regionach podjęliśmy działania na rzecz utworzenia struktur terenowych, w niektórych prace te są bardzo zaawansowane. Regionalne Fora CUS (jako struktury KFC) powstały m.in. w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, świętokrzyskim, podlaskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim, a powstanie kolejnych zostało zaplanowane na jesień 2024 roku. W niektórych województwach tworzenie struktur sieciowych będzie możliwe dopiero po uruchomieniu regionalnych konkursów na tworzenie CUS-ów. Warto podkreślić, że Regionalne Fora CUS powstają w bardzo dobrej współpracy z ROPS-ami, ale mają charakter autonomiczny, dzięki czemu mogą być istotnym i responsywnym środowiskiem opiniotwórczo-konsultacyjnym. Wyzwaniem i zarazem szansą rozwojową jest włączenie sektora ekonomii społecznej do współpracy regionalnej - w działania regionalnych forów angażują się nie tylko CUS-y i OPS-y, ale także podmioty ekonomii społecznej (zwłaszcza przedsiębiorstwa społeczne), jak również instytucje i organizacje działające w systemie wsparcia ES (np. OWES-y), co powoduje, że utworzona przez nas sieć staje się przestrzenią działań modernizacyjnych w regionalnej polityce społecznej.

Następny
xxx

CUS-y i OPS-y wspierają powodzian

W związku z powodzią w całej Polsce organizujemy pomoc dla najbardziej poszkodowanych gmin. 

 

Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe